Recenzja Bose QuietComfort 35: bez kabli, bez zmartwień

image

Firma Bose zawsze wprowadzała do swoich słuchawek doskonałą technologię redukcji szumów, ale jej wadą było to, że wcześniej były one tylko przewodowe. Nowy model QuietComfort 35 zmienia ten stan rzeczy. Firma Bose zrezygnowała z kabla między telefonem a zestawem słuchawkowym, wykorzystując w zamian Bluetooth. Wypróbowaliśmy zestaw słuchawkowy Bluetooth firmy Bose, aby zobaczyć, jak wypadł w porównaniu z przewodowymi odpowiednikami.

Bose QuietComfort 35 - data premiery i cena

Firma Bose jest znana od 2008 roku ze słuchawek z bardzo skuteczną redukcją szumów zewnętrznych. System redukcji szumów firmy Bose filtruje stały hałas - taki jak z samolotów, samochodów i pociągów - tak skutecznie, że okazał się bardzo popularny wśród osób często podróżujących. Doświadczenie zebrane przez firmę Bose pochodzi z dziedzin profesjonalnych, takich jak słuchawki dla pilotów.

Wszystkie poprzednie słuchawki firmy Bose o właściwościach NC opierały się na połączeniu analogowym. Wraz z nowym modelem QuietComfort 35, Bose wchodzi na rynek wysokiej klasy słuchawek Bluetooth NC. Jak zwykle w przypadku Bose, nowe QuietComfort 35 nie są tanie. Cena RRP wynosi 349,95 USD, co oznacza, że jest o 50 USD droższy od przewodowego modelu QC 25. Oprócz niepozornej czerni, QC 35 są również dostępne w kolorze srebrno-szarym.

Konstrukcja i jakość wykonania Bose QuietComfort 35

Jeśli chodzi o projektowanie słuchawek, producent nie ma zbyt wiele swobody, gdy już zdecyduje się na styl noszenia. Oprócz dyskretnych wariantów dousznych dostępne są wersje nauszne i nauszne. Słuchawki Bose QuietComfort 35 są odmianą douszną. Oznacza to, że nauszniki całkowicie zakrywają ucho, a wyściółka nie spoczywa na uszach, lecz wokół nich.

Te słuchawki Bose są pokryte skórą i są wygodne nawet po wielu godzinach noszenia. Jedynie w bardzo gorące dni mogą stać się niekomfortowo gorące na uszach, ponieważ słuchawki są zamknięte i wpuszczają bardzo mało powietrza. Mała wada, ale trzeba się pogodzić z takim poziomem redukcji szumów.

Pałąk słuchawek QC 35 pokryty jest wzdłuż górnej części skórą, a od spodu owinięty alcantarą. Pozostały materiał na pierwszy, a nawet drugi rzut oka wygląda jak plastik, ale nim nie jest. Firma Bose otoczyła swoje słuchawki klasy premium nylonem wzmocnionym włóknem szklanym. Materiał ten ma lekkość plastiku, ale jest bardziej wytrzymały i trwały. Ponieważ słuchawki QuietComfort 35 są składane na czas podróży, a zatem złącza są słabym punktem, firma Bose wzmocniła te punkty stalą nierdzewną.

Wszystkie elementy sterujące dźwiękiem znajdują się na prawej słuchawce. Znajduje się tam przełącznik on-off, który służy również do przełączania QC 35 w tryb parowania Bluetooth. Głośność i obsługa muzyki oraz połączeń telefonicznych odbywa się za pomocą trzech przycisków umieszczonych na dole prawej słuchawki. Górny i dolny przycisk służą jedynie do regulacji głośności, podczas gdy środkowy przycisk pełni wiele funkcji. Naciśnij raz, aby odtwarzać i wstrzymywać muzykę lub odbierać i kończyć połączenia. Szybkie podwójne naciśnięcie powoduje przeskakiwanie do przodu, a potrójne do tyłu.

Istnieją dwie opcje parowania zestawu słuchawkowego ze smartfonem: klasyczne podejście Bluetooth lub droga NFC. Ta druga opcja wymaga oczywiście smartfona z chipem NFC i jest najwygodniejszym sposobem połączenia. Wystarczy włączyć funkcję NFC i przyłożyć smartfon do zestawu Bose QuiteComfort 35 w miejscu, gdzie znajduje się logo NFC, a oba urządzenia zostaną połączone. Jeśli nie masz smartfona z obsługą NFC, zestaw QC35 można sparować za pomocą przełącznika znajdującego się z boku prawej słuchawki. Po wykonaniu tej czynności zestaw słuchawkowy zostanie wykryty przez smartfon lub tablet i będzie można go podłączyć.

Oprogramowanie Bose QuietComfort 35

Firma Bose wyposażyła zestaw QuietComfort 35 w aplikację towarzyszącą, dostępną dla systemów iOS i Android. Aplikacja pozwala na konfigurację języka mówionego. Dostępne języki to: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, portugalski, koreański, japoński i mandaryński.

Ponadto aplikacja umożliwia przypisanie nazwy do słuchawek Bose, sprawdzenie listy urządzeń, które wcześniej były połączone z zestawem słuchawkowym oraz aktualizację oprogramowania sprzętowego. Ta ostatnia może zawierać nowe funkcje, poprawki błędów lub ulepszenia. Osobiście wolałbym mieć możliwość regulacji dźwięku za pomocą korektora, ale kto wie, może ta funkcja pojawi się w późniejszej aktualizacji.

Bose QuietComfort 35 audio

Jeśli szukasz słuchawek z bardzo mocnymi basami, to Bose QC35 prawdopodobnie nie są dla Ciebie. Dźwięk w QC35 jest bardziej zrównoważony lub neutralny, więc można go dostosować, w granicach możliwości sprzętu, do gustu słuchacza za pomocą korektora.

Każdy, kto posiada smartfona obsługującego kodek aptX, może się cieszyć, ponieważ Bose QuietComfort 35 obsługuje ten liczący sobie już ponad 30 lat i prawie zapomniany kodek. W rzeczywistości algorytm ten, będący dziełem dr Stephena Smytha, zaprojektowany na potrzeby przejścia z telefonów analogowych na cyfrowe (ISDN), został wykorzystany do poprawy jakości głosu. Zazwyczaj podczas kompresji sygnałów audio następuje znaczna utrata jakości, ale dzięki kodekowi aptX sygnał audio po dekompresji nie traci praktycznie nic. Pełny przegląd smartfonów z obsługą aptX można znaleźć na stronie aptX.com.

Ogólnie rzecz biorąc, dźwięk nie jest jednak wystarczająco zrównoważony. Czy to przez Bluetooth, z aktywną redukcją szumów, czy przewodowo (co pozwala na wyłączenie NC), średnie tony są trochę za mocne. Basy i wysokie tony są, w przeciwieństwie do średnich, nieco zepchnięte na dalszy plan. Muzyka klasyczna, jak stwierdziłem, nie ma wyraźnych wysokich tonów, a R&B i hip hopowi brakuje czegoś w zakresie niskich tonów.

Przy włączonej funkcji redukcji szumów system Bose skutecznie odfiltrowuje szumy otoczenia, takie jak szum samolotu. Nie jest to jednak rozwiązanie doskonałe. Nagłe dźwięki, takie jak rozmowy ludzi, nagły krzyk dzieci lub klakson samochodu, nie są całkowicie odfiltrowywane. Te nagłe dźwięki są tłumione, ale nadal docierają do słuchacza.

W pewnym sensie to dobrze, ponieważ w przeciwnym razie istnieje ryzyko nieświadomości otoczenia, co może być potencjalnie niebezpieczne, ale jeśli szukasz całkowitej izolacji, QC35 jej nie zapewni.

Jedna mała wada: Jeśli w QC35 zabraknie soku, a podłączycie kabel analogowy, to nie będzie można korzystać z mikrofonu w słuchawkach i trzeba użyć tego, który znajdziecie w smartfonie.

słuchawki

Akumulator Bose QuietComfort 35

Wraz z modelem QC35 firma Bose odważyła się nie tylko odejść od analogowych kabli, ale także pożegnać się z bateriami AAA, które były stosowane w poprzednikach, takich jak QC25. Słuchawki QuietComfort 35 są wyposażone w trwały akumulator litowo-jonowy, który według firmy Bose zapewnia 20 godzin słuchania bezprzewodowego i do 40 godzin słuchania przewodowego. Nasz test dowiódł, że Bose dotrzymało tej 20-godzinnej obietnicy. Szkoda tylko, że trzeba liczyć się z prawie dwugodzinnym ładowaniem, aby bateria osiągnęła 100 procent. Zawsze jednak można kontynuować korzystanie z zestawu słuchawkowego bez funkcji redukcji szumów za pośrednictwem kabla.

Ostateczny werdykt

Bose QuietComfort 35 jest skierowany do bardzo specyficznej grupy użytkowników. Szukają oni zestawu słuchawkowego Bluetooth z efektywną redukcją szumów. Te dwa kryteria stawiają przed jakością dźwięku, co można odczytać w zbyt mocno zaakcentowanych środkach. Porównując te słuchawki z ich przewodową alternatywą, czyli QC25, te drugie brzmią wyraźnie lepiej. Trzeba więc zdecydować: albo przewodowe QC25, które są tańsze o 50 dolarów, albo bezprzewodowe QC35 z niewielkimi brakami w dźwięku.

Jest jeszcze jedno kryterium, które wchodzi w grę: jakiego smartfona będziesz prawdopodobnie używał w przyszłości? Jeśli będzie to Moto Z lub nawet iPhone 7, to QC35 jest lepszym wyborem, dzięki technologii Bluetooth. Do 2017 roku coraz więcej producentów smartfonów zrezygnuje ze starego, dobrego gniazda słuchawkowego 3,5 mm. QuietComfort 35 jest więc lepszą inwestycją, jeśli szukasz zestawu słuchawkowego z redukcją szumów i długą żywotnością.

Czytaj więcej na: https://akcesoriumgsm.pl/