Fotografowanie smartfonem: Poznaj podstawy

image

Smartfony ewoluowały, a więc ich funkcje i możliwości. Dzisiejsze smartfony są wyposażone w potężne aparaty fotograficzne, które nawet profesjonaliści używają w podróży. Doprowadziło to do eskalacji wzrostu popularności fotografii smartfonowej. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do tego grona, oto co powinieneś wiedzieć na początek.

Zrozumieć swój aparat

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest poznanie aparatu smartfona przed zrobieniem jakiegokolwiek zdjęcia. Dla większości ludzi liczą się tylko megapiksele (MP), zwłaszcza gdy mają one wyższe wartości. To jest miejsce, w którym większość początkujących fotografów smartfonów zawodzi. Wyższe megapiksele są dobre, ale w fotografii chodzi o coś więcej. Ważne cechy aparatu to przysłona, czas otwarcia migawki, ISO, czujnik, stabilizacja i wiele innych. Ponieważ aparaty smartfonów nie są skomplikowane, wyjaśnionych zostanie tylko kilka obszarów.

Przysłona

Mechanizm działania aparatu jest podobny do tego, jaki mają nasze oczy. Przysłona może być porównana do przysłony. Przepuszcza ona i kontroluje ilość światła, które dostaje się do aparatu. Im większy otwór przysłony, tym więcej światła. Przysłona wpływa również na głębię ostrości.

Przysłony są przedstawiane za pomocą stopni f. W większości aparatów profesjonalnych wynoszą one od f/1,4 do f/22. f/1,4 jest największy, a f/22 najmniejszy. Stąd f/1,4 jest większe niż f/2,2, które jest większe niż f/4,0. Wiem, że brzmi to zagmatwanie, ale oto diagram ułatwiający zrozumienie.

Większość smartfonów ma stałą przysłonę, która może wynosić od f/1,7 do f/2,4 i nie można jej regulować. Podwójne aparaty symulują regulowane przysłony.

Czas otwarcia migawki

Migawka umożliwia dotarcie światła z otworu przysłony do czujnika. Czas otwarcia migawki kontroluje ilość światła (ekspozycję). Szybkość migawki jest mierzona w sekundach, a dokładniej w ułamkach sekund. Im mniejszy ułamek, tym szybsza prędkość i krótszy czas naświetlania. Podobnie jak przysłona, ta również nie ma znaczenia w większości smartfonów, ponieważ jest stała. Aby zaspokoić te ograniczenia, smartfony mają albo mniejszy, albo większy czujnik aparatu. Ten czujnik kompensuje to, co można było zrobić z przysłoną i czasem otwarcia migawki. Nowsze modele smartfonów umożliwiają regulację czasu otwarcia migawki.

ISO

W fotografii, ISO oznacza czułość na światło; kontroluje czułość sensora aparatu. Im wyższe ISO, tym większa czułość sensora na światło. W fotografii smartfonowej, ISO jest tym, o co musisz dbać za każdym razem; sprawia, że zdjęcie ma zamierzoną ilość światła. Jest regulowane w prawie każdym smartfonie i domyślnie ustawione na auto. ISO waha się od 100 do 1600 w większości smartfonów. ISO powinno być utrzymywane na jak najniższym poziomie, aby uzyskać najlepsze zdjęcia. Większe ISO sprawi, że zdjęcia będą miały dużo szumów/ziarnistości. Powinieneś zwiększyć ustawienia ISO tylko wtedy, gdy jesteś w ciemnej scenie i zmniejszyć je w jasno oświetlonej scenie. W doskonale oświetlonych scenach, auto jest idealnym rozwiązaniem. W razie potrzeby musisz jedynie pracować z czasem otwarcia migawki i przysłoną, aby uzyskać odpowiednią ekspozycję.

Rozmiar czujnika

Sensor przechwytuje światło i przekształca je w obraz. Im większy czujnik, tym lepszy obraz. Sensory mierzone są w calach (ułamkach cali). Liczba całkowita reprezentuje większy czujnik, podczas gdy ułamki reprezentują mniejszy rozmiar. Np. 1″ jest większy niż 1/1.2″, który jest większy niż 1/1.5″, który jest większy niż 1/2.2″, i tak dalej.

Ogniskowa

Ogniskowa określa, jak duży obszar sceny będzie można zobaczyć/powiększyć podczas oglądania jej z telefonu. Jest ona mierzona w milimetrach (mm). Większość smartfonów ma ogniskową w zakresie od 20 mm do 30 mm. Szerokokątne aparaty selfie mają ją niższą niż 20mm. Im dłuższa ogniskowa, tym większe zbliżenie widoku.

Najważniejsze informacje

    Aby "zamrozić obiekt w ruchu", należy użyć wyższej czułości ISO lub krótszego czasu otwarcia migawki, wolniejszy czas otwarcia migawki spowoduje efekt rozmycia. Dostosowanie jednego ustawienia będzie miało wpływ na pozostałe. Niższe ustawienie ISO jest lepsze w przypadku fotografowania z włączoną lampą błyskową lub innym sztucznym światłem.