Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie kasku do roweru bądź hulajnogi elektrycznej

image

Kaski są niezbędne do codziennego dojazdu do pracy lub jesteś zapalonym rowerzystą, który codziennie wkłada mile w kaski, co ma kluczowe znaczenie dla Twojego bezpieczeństwa podczas podróży. Dobry kask może ochronić Twoją głowę w razie kolizji, ale przy tak wielu rodzajach kasku dostępnych w sprzedaży, który jest najlepszy dla Twoich potrzeb?

Tu wchodzimy jako doradca techniczny. Niezależnie od tego, czy jedziesz na skuterze, czy na rowerze, oto wszystko, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie kasku.  

Kluczowe elementy do rozważenia przy zakupie kasku

Są pewne elementy, które należy wziąć pod uwagę podczas polowania na wielki kask; czy jest on wystarczająco bezpieczny? Czy jest odpowiednio dopasowany? Czy jest to odpowiedni typ dla zajęć, w których biorę udział? Choć brzmi to jak zniechęcające zadanie, można je uprościć stosując się do naszych rad.

Ocena bezpieczeństwa

Najważniejszym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie kasku do jazdy na rowerze lub skuterze jest ocena bezpieczeństwa.

W szczególności należy zwracać uwagę na kaski, które spełniają - lub przewyższają - europejską normę bezpieczeństwa kasków EN 1078, np. zaawansowany kask rowerowy Halfords (£40). Norma europejska ocenia różne elementy kasku, w tym konstrukcję, amortyzację, pole widzenia, właściwości systemu podtrzymującego, a nawet jakość paska podbródka, aby upewnić się, że zapewni on odpowiednie wsparcie w przypadku kolizji.

Wentylacja

Wentylacja to kolejny kluczowy aspekt każdego przyzwoitego kasku - w końcu będziesz chciał uniknąć spoconej głowy podczas długich jazd! Chodzi o to, że otwory pozwalają na wydostawanie się ciepła z tyłu pokrywy, a jednocześnie wydobywają chłodne powietrze z przodu, i chociaż większość kasków oferuje jakąś formę wentylacji, konstrukcja - od małych okrągłych otworów po większe prostokątne otwory - będzie się różnić w zależności od kasku.

Nie trzeba dodawać, że kaski z większą ilością otworów wentylacyjnych są na ogół lżejsze i chłodniejsze, ale może to mieć również wpływ na poziom oferowanej ochrony, więc postaraj się znaleźć ładną równowagę pomiędzy utrzymywaniem chłodu a byciem chronionym.

Waga

Lekki kask jest kluczem do zdobycia tej odrobiny dodatkowej prędkości potrzebnej do ogolenia się w kilka sekund - problem polega na tym, że generalnie rzecz biorąc, będziesz płacił więcej za lekki kask niż jego cięższe odpowiedniki.

To zależy od osobistych preferencji, oczywiście, a jeśli planujesz nosić go podczas jazdy skuterem elektrycznym, są szanse, że i tak nie będziesz się zbytnio przejmować wzrostem prędkości przyrostowej.

Wnętrze

Kluczowym elementem ogólnego komfortu każdego kasku jest wyściółka, która łączy w sobie wnętrze pokrywy. Pomaga to utrzymać kask na głowie, nie powodując przy tym odleżyn ani podrażnień podczas długiego użytkowania, a także ma dodatkową zaletę, jaką jest wycieranie potu w celu utrzymania uczucia świeżości.

Wyściółka jest często zdejmowana, a niektóre marki zapewniają nawet dodatkową wyściółkę w pudełku, aby uzyskać najlepsze dopasowanie do głowy. Kluczem jest znalezienie czegoś z wystarczającą ilością wyściółki, która zapewni Ci wygodę i ochronę.

Wygoda

Jest rzeczą oczywistą, że dobry kask powinien dobrze i wygodnie przylegać do głowy, aby zapewnić jak najlepsze pokrycie w przypadku kolizji. Niezwykle ważne jest, abyś poświęcił trochę czasu na właściwe zmierzenie głowy i znalezienie odpowiedniego rozmiaru, ponieważ kask, który jest za duży lub za mały, w rzeczywistości nie będzie chronił Twojej głowy w taki sposób, jak powinien.

Hełm, który zsuwa się przy uderzeniu, nie zrobi ci wiele dobrego, prawda?  

Poza tym należy wziąć pod uwagę rodzaj kasku. Istnieje kilka rodzajów kasku dostosowanych do jazdy na rowerach i skuterach elektrycznych, z których każdy ma unikalne zalety, aby poprawić doświadczenie w zależności od tego, jak i gdzie zamierzasz jeździć.

Kaski dla rowerzystów szosowych

Kaski rowerowe takie jak Lazer Compact Helmet (około 100 funtów) są tym, co większość ludzi wyobraża sobie wyobrażając sobie kask rowerowy; kaski te są na ogół lekkie z dużą ilością otworów wentylacyjnych, aby utrzymać chłód, jak umieścić w milach.

Kaski dla rowerzystów szosowych są bardziej aerodynamiczne niż inne rodzaje kasków, co pomaga zmniejszyć opór powietrza i poprawić prędkość, a większość z nich posiada również duże otwory wentylacyjne, które wymuszają chłodne powietrze od przodu do tyłu kasku podczas jazdy.

Hełmy techniczne

Jest nowa kategoria kasku, która ma wbudowaną technologię. Lumos stworzył kilka modeli, ale jego najnowszy - Ultra (79 dolarów / 63 funty od Kickstarter early birds - 99 dolarów / 79 funtów później) - ma wbudowane przednie i tylne światła, a nawet łączy się z telefonem w celu aktualizacji oprogramowania sprzętowego i dostosowywania.

W zestawie znajduje się pilot, który dołącza się do kierownicy i steruje kierunkowskazami (dla nas Brytyjczyków), które migają na pomarańczowo, tak jak samochód czy motocykl. Mają one raczej uzupełniać tradycyjne kierunkowskazy niż je zastępować, ponieważ kierowcy niekoniecznie będą pilnować twojej głowy, aby określić, w którą stronę skręcasz. Osoby posiadające Apple Watch mogą włączyć kierunkowskazy, podnosząc nadgarstek.

Kask ładuje się przez USB i nie tylko zapewnia lepsze bezpieczeństwo, ale także oznacza, że nie musisz się martwić o kradzież świateł rowerowych lub konieczność ich ponownego przymocowania do roweru za każdym razem, gdy chcesz jeździć na nim w ciemności.

Przetestowaliśmy model przedprodukcyjny, ale ostateczne modele będą dostępne w różnych kolorach, a także opcjonalnie z osłoną przeciwsłoneczną.

Składane kaski rowerowo-drogowe

Można też znaleźć składane kaski, takie jak Morpher (74,99 funtów), który składa się płasko, aby schować go w plecaku lub torbie. Po otwarciu kask posiada klamry z boku, które blokują go na miejscu i jest lekki przy wadze 441g. Wewnątrz znajduje się pasek, który można dopasować do rozmiarów głowy o obwodzie do 58 cm, co sprawia, że jest on kompatybilny zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet.

Z naszego doświadczenia wynika jednak, że było to trochę ciasne jak na większe głowy. Morpher posiada certyfikaty bezpieczeństwa zarówno w USA (CPSC 16 CFR część 1203) jak i w Europie (EN 1078).

Miejskie hełmy

Kaski miejskie (inaczej znane jako kaski rekreacyjne), takie jak Triple 8 Brainsaver (od około £31/US$37) są bardziej stylowe niż większość innych kasków, oferując lekką konstrukcję i świetną wentylację bez kątowego wyglądu kasków rowerowych. Tradycyjnie używane są do jazdy na snowboardzie i skateboardingu, ale są idealne do dojazdów do pracy w mieście i mają wszystkie rodzaje przyciągających wzrok wykończeń.

Kaski miejskie to opcja dla zawodników jeżdżących na skuterach elektrycznych, którzy nie potrzebują aerodynamiki kasków rowerowych.

Kaski dla rowerzystów górskich

Kaski dla rowerzystów górskich, takie jak HardnutZ Stealth Hi Vis MTB (45 funtów) oferują solidniejszą konstrukcję niż kaski szosowe i miejskie, zapewniając większy zasięg, który może rozciągać się również na szyję i uszy. Wadą dodatkowej ochrony jest to, że wentylacja może być ograniczona, ale nowoczesne wzornictwo powinno pomóc utrzymać chłód i komfort podczas jazdy terenowej.

Ze względu na charakter kasku, kaski dla rowerzystów górskich mają zazwyczaj wbudowaną osłonę, która zapobiega przedostawaniu się błota i brudu do wnętrza kasku, a wiele z nich posiada również siatkę na otworach wentylacyjnych, aby uniknąć zaplątania się liści, brudu, robaków i innych liści w kasku.  

Jeśli planujesz jazdę off-roadową na rowerze górskim, kask na rowerze górskim jest oczywiście najlepszą opcją.  

Kaski pełnotwarzowe

Jeśli szukasz najlepszej możliwej ochrony, kaski pełnotwarzowe, takie jak Lazer Phoenix+ (około 65 funtów), są najlepszym rozwiązaniem. Są one cięższe niż większość innych kasków i oferują niewiele możliwości wentylacji, ale kask będzie chronił nie tylko twoją głowę, ale także szczękę, zęby i policzki.

Jest trochę za ciężki na codzienną jazdę i dojazdy do pracy, ale jeśli jesteś kolarzem w Downhill lub Bike Parku, to jest to typ kasku, na który warto się wybrać.

Mam wymienić kask po kolizji?

Tak, Twój kask najprawdopodobniej będzie wymagał wymiany po zderzeniu - lub nawet szczególnie mocnym uderzeniu - ponieważ większość kasków jest klasyfikowana jako "pojedyncze uderzenie". Wynika to z faktu, że, ogólnie rzecz biorąc, rdzeń EPS większości kasków nie może odzyskać pierwotnej wytrzymałości lub formy po ściśnięciu przy uderzeniu.

Zaleca się również wymianę kasku co kilka lat w przypadku, gdy standardowe zużycie może mieć wpływ na ogólne bezpieczeństwo urządzenia.