System kina domowego czy system stereo? Co wybrać i co powinien zawierać sprzęt audio?

image

Co musi zawierać sprzęt audio w dzisiejszych czasach?

Dzisiejsze komponenty systemu stereo są postrzegane inaczej niż 20 lat temu. Nie kładzie się już nacisku na dzielenie sprzętu audio na jak największą ilość części. Klienci akceptują również zestawy stereo o szerokości mniejszej niż 44 cm. Technologia poszła bardzo do przodu. Coraz popularniejsze stają się wzmacniacze impulsowe (klasa D). Wzmacniacze te mogą być również wykorzystywane do tworzenia wzmacniaczy cyfrowych, które są dokładne, niezawodne i precyzyjne. Produkty LYNGDORF są tego najlepszym przykładem i można je znaleźć w naszych salonach. Streamery powoli wypierają podstawowe źródło, co pozwala na dostęp do ogromnych ilości muzyki za pośrednictwem Internetu. Choć posiadacze odtwarzaczy CD niechętnie rozstają się ze swoimi pokaźnymi kolekcjami, coraz więcej producentów stopniowo je wycofuje. Jednak droższe odtwarzacze CD, zwłaszcza te z systemem DAC i przetwornikiem cyfrowo-analogowym, wciąż mają swoje miejsce. W zasadzie każdy odtwarzacz CD posiada DAC (przetwornik cyfrowo-analogowy), który zamienia zapis cyfrowy na sygnał analogowy. Niestety, najprostsze odtwarzacze CD nie miały możliwości podłączenia innych źródeł cyfrowych. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele odtwarzaczy CD wyposażonych w potężne przetworniki C/A.

Gramofony to kolejny element sprzętu stereo, który zyskuje coraz większą popularność. Gramofony to odtwarzacze płyt winylowych. Rynek płyt winylowych przeżywa w ostatnich latach rozkwit. Europejski rynek płyt winylowych przewyższył już rynek płyt CD. Obecnie, gramofony cieszą się większym zainteresowaniem, ponieważ coraz więcej wzmacniaczy wyposażonych jest w wejścia gramofonowe. Wielu z naszych klientów to młodzi ludzie, którzy odziedziczyli kolekcję często zużytych czarnych płyt po dziadku lub wujku. Teraz kupują swój pierwszy gramofon. Gramofon ten jest zwykle tańszy i łatwiejszy w obsłudze niż droższy Bambino. Bambino był kiedyś popularnym gramofonem. W jego obudowie znajdował się wzmacniacz lampowy oraz głośnik. Był wyposażony w piezoelektryczną wkładkę i frezował płyty, podobnie jak nóż tokarski.

Kolejnym ważnym elementem zestawu audio są kable. Często się o tym zapomina. O ile łączenie poszczególnych elementów elektronicznych w ramach jednej obudowy zmniejsza ilość kabli potrzebnych do prawidłowego działania zestawu stereo, o tyle system nie może funkcjonować bez kabli. Opisując elementy składowe systemu audio nie będę się rozwodził nad kablami. Zakończę tym stwierdzeniem: System audio to zespół elektroniki, interkonektów, kolumn i głośników.

Zobacz również: Wzmacniacz zintegrowany XA

wzmacniacz dźwięku

System kina domowego czy system stereo?

Klienci często zadają to pytanie: Co kupić? System stereo czy kino domowe. Choć pozostawiamy tę decyzję pytającemu, często staramy się go poinformować o kilku faktach. Dobry dwukanałowy system audio można mieć za cenę podstawowego kina domowego. Z wyjątkiem dźwięku z samej sali koncertowej, koncert jest generalnie odbierany w dwóch wymiarach. Jednak dobrze zaprojektowany system stereo może dodać kolejny wymiar. Klient może wybrać pomiędzy słabszym a lepszym kinem domowym. Wiemy, że wiele zestawów kina domowego zakupionych w West nie było w pełni zainstalowanych. To dobra rzecz do rozważenia. Nie byłbym fair, gdybym zostawił swoje kino domowe z takim niechlujnym opisem.

Kino domowe zaczęło się od pierwszych systemów na początku lat 90-tych. Tylne głośniki grały na jednym kanale, a obraz nagrywany był na dyskach Laserowych. Rozbudowane systemy DD w systemie 5.1 pozwalały na uzyskanie dźwięku przestrzennego, natomiast systemy DOLBY ATMOS pozwalają na uzyskanie dźwięku przestrzennego z ponad 10 głośników rozmieszczonych wokół widza.

Profesjonalna wersja technologii Dolby Atmos teoretycznie pozwala na nieograniczoną ilość ścieżek dźwiękowych, które mogą być dynamicznie przesyłane do głośników w oparciu o możliwości kina. Pierwsza generacja Dolby Atmos Cinema Processor obsługuje do 128 ścieżek audio i 64 głośników.

Entuzjaści kina domowego mają niemal nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o udostępnianie dźwięku przestrzennego.

Jakie transformacje przeszedł system dźwiękowy na przestrzeni lat?

Historia nagrywania dźwięku sięga roku 1877, kiedy to Thomas Edison, genialny wynalazca, zademonstrował swój fonograf. Prototyp ten był prekursorem późniejszego gramofonu i fonografu. (Gramofony zostaną omówione w osobnym rozdziale. Następcą gramofonu był magnetofon. Początkowo był to magnetofon szpulowy. Później wprowadzono kasetę magnetofonową. Firma SONY wynalazła również genialny walkman.

Płyta kompaktowa (CD), która została opracowana przez Sony i Philips pod koniec lat 70-tych, była przełomem w XX wieku. To była prawdziwa rewolucja. Ówcześni audiofile czekali na jakość nagrań, możliwość długotrwałego przechowywania i niską cenę.

Wszystkie wymienione urządzenia miały jedną wspólną słabość. Wszystkie odtwarzacze miały jedną wspólną słabość: konieczność posiadania mechanizmów, które w końcu się zużywały. Wszystkie mechanizmy, w tym silniki, gumowe paski, koła pasowe, lasery, miały skończoną żywotność.

Teraz mamy nowoczesne rozwiązanie: odtwarzanie muzyki z plików. Żadnych mechanizmów, żadnych kaset, żadnych płyt... żadnych problemów. Audiofile początkowo nie traktowali tego systemu poważnie. Próbowali udowodnić, że muzyka z pliku ma gorsze parametry jakościowe niż muzyka z płyty CD. Jeśli nie, to dźwięk jest "bezduszny", beznamiętny, suchy i zbyt laboratoryjny.

Pliki uniemożliwiają bezpośredni kontakt z ukochaną płytą CD i dlatego są ....... nie do przyjęcia dla miłośników winyli.

Większość ludzi widzi tę kwestię inaczej, ponieważ ma natychmiastowy dostęp do nieograniczonej ilości utworów, a zapis cyfrowy poszedł do przodu.

Wszystko to jest świadectwem niesamowitego postępu, jaki dokonał się w kinach domowych i systemach stereo w ostatnich latach.

Nie chcę przez to powiedzieć, że wciąż nie znam odpowiedzi na pytanie: system stereo czy kino domowe.

Jedno, co mogę powiedzieć, to że jest to moja subiektywna opinia. System kina domowego może wydawać się bardziej imponujący, ale na dłuższą metę system stereo jest przyjemniejszy i zapewnia lepszą jakość dźwięku, dzięki czemu można spędzić więcej czasu w domu. Stereo jest moim faworytem.