Recenzja Netgear Meural Canvas II

image

Netgear Meural Canvas II to niszowa perspektywa: inteligentna ramka artystyczna zaprojektowana do wyświetlania znanych dzieł sztuki (opłacanych w ramach oddzielnego abonamentu) lub własnych obrazów.

Jest na tyle droga, że większość ludzi nawet nie rozważyłaby jej zakupu, ale przystępna cenowo w porównaniu z prawdziwą sztuką - a dodatkową zaletą jest możliwość zmiany obrazów tak często, jak chcesz.

Fantastyczna jakość obrazu usprawiedliwia wydatek na Meural Canvas, ale problemy z kontrolą gestów i łącznością utrudniają sprzedaż. Ostatecznie jest to świetny zestaw, jeśli możesz sobie na niego pozwolić, ale trudno nazwać go dobrym.

Konstrukcja i wykonanie: Puste płótno

Od początku do końca Meural Canvas II został zaprojektowany tak, aby wyglądał jak, no cóż, płótno. Zamiast wyszczuplających ramek, jakie widzieliśmy w telefonach i laptopach, Canvas II opiera się na grubych, białych krawędziach, celowo przypominających oprawione w ramy dzieła sztuki.

Dostępne są dwa rozmiary - 41x61 cm (16x24 cali) i 48x74 cm (19x29 cali) - oraz cztery rodzaje ramek: biała, czarna, z jasnego drewna i z ciemnego drewna. Poza rozmiarem, specyfikacja każdego modelu jest taka sama, choć ceny różnią się w zależności od rozmiaru i wykończenia.

Testowałem mniejszą ramę w kolorze czarnym i muszę przyznać, że byłem zaskoczony tym, jak bardzo plastikowa jest cała konstrukcja. Spodziewałem się nieco więcej polerowania po produkcie, którego cena zaczyna się od £600/$400, ale szczerze mówiąc, to wrażenie szybko znika, gdy tylko Canvas zostanie zamontowany na ścianie - w końcu nie jest to produkt, po który będziesz sięgać zbyt często.

Montaż jest tak prosty, jak w przypadku każdej ramki na zdjęcia, z opcjami pionowymi i poziomymi. Dokup opcjonalny uchwyt obrotowy, a będziesz mógł łatwo zmieniać je w locie. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, jest przewód zasilający: jeśli można go przeprowadzić przez ścianę, to świetnie, ale w przeciwnym razie trzeba będzie żyć z tym, że będzie się on ciągnął w dół do podłogi pod ramką.

ramka

Przewód zasilający jest podłączany do ramki z tyłu, ale pozostałe porty Canvasa są ukryte za małymi drzwiczkami z boku ramki: port Micro USB, gniazdo kart SD i gniazdo Ethernet. Z portu USB lub gniazda SD można korzystać, jeśli chcemy wyświetlać własne zdjęcia, choć możliwe jest także dodawanie ich przez chmurę.

Jeśli uda ci się ukryć kabel zasilający, Meural wykonuje przyzwoitą robotę kamuflując się jako prawdziwa ramka. Jeśli ktoś podejdzie blisko, będzie w stanie dostrzec różnicę, ale na odległość efekt działa i głównie ukrywa fakt, że w rzeczywistości jest to po prostu jeszcze jeden ekran w twoim domu.

Wyświetlacz: Dzieło sztuki

Mówiąc o tym ekranie: jest dobry. Naprawdę dobry - choć są pewne minusy, o których należy pamiętać.

W zależności od rozmiaru ekranu otrzymujemy albo 21,5-calowy, albo 27-calowy wyświetlacz, ale w każdym przypadku jest to 1080p. Opcja wyższej rozdzielczości 4K byłaby z pewnością mile widzianym uaktualnieniem - podejrzewam, że w Canvas III - ale jakość obrazu jest na tyle dobra, że prawdopodobnie wybaczysz ograniczenie się do Full HD.

Jest to AHVA LCD - zasadniczo taki sam rodzaj rzeczy jak IPS - więc nie dostaniesz OLED tutaj. Ale prawdopodobnie i tak byś go nie chciał, ponieważ ryzyko wypalenia obrazu byłoby zbyt duże, gdybyś zdecydował się na wyświetlanie tego samego dzieła sztuki przez jakiś czas.

Poza tym, dobry ekran LCD, taki jak ten, może zaoferować fenomenalną dokładność kolorów, co jest jedną z najważniejszych rzeczy przy wyświetlaniu fotografii czy obrazów. W połączeniu z matowym wykończeniem wyświetlacza, jest to tak blisko, jak to tylko możliwe, aby wyglądać jak oprawiona w ramkę odbitka.

Są jeszcze nagrody. Netgear dołożył wszelkich starań, aby ukryć charakterystyczne podświetlenie LCD - w czym może pomóc gruba biała ramka - ale i tak od czasu do czasu da się je zauważyć. Bardziej frustrujące są kąty widzenia, w których obraz wyraźnie zanika, gdy przesuwasz się na bok. Nie jest to powód do zmartwień, ale warto wziąć to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o miejscu montażu Canvasa.

Jest jeszcze jedna rzecz, o której należy pamiętać: proporcje obrazu. Wyświetlacz Canvasa ma proporcje 16:9, jak w telewizorze. Większość pełnoklatkowych fotografii jest w formacie 3:2, a obrazy są w najróżniejszych rozmiarach, więc bądź świadomy, że prawie zawsze będziesz musiał oglądać obrazy albo przycięte, by pasowały, albo otoczone czarnym letterboxem.

Oprogramowanie: Work-in-progress

Z perspektywy sprzętowej Meural Canvas II w większości przypadków robi wrażenie, ale niestety oprogramowanie jest w najlepszym wypadku niespójne.

Konfiguracja wymaga użycia osobnego telefonu lub tabletu, a ja miałem wiele problemów z podłączeniem mojego egzemplarza testowego do sieci Wi-Fi. Godziny frustracji i dwa resety fabryczne później udało mi się połączyć Canvas, ale w tej cenie powinieneś być w stanie oczekiwać bardziej płynnej konfiguracji.

Po uruchomieniu Canvasa możesz sterować nim za pomocą aplikacji na telefonie lub skorzystać z funkcji sterowania na urządzeniu. Oba są nieprzyjemne na swój własny sposób.

Ustawienia na urządzeniu są zablokowane za niektórymi nieudanymi kontrolkami gestów, w których machasz rękami przed ramką, aby przesuwać się po interfejsie użytkownika. Gdybym był charytatywny sugerowałbym, że te kontrole gestów pracował może jeden na dziesięć razy, a nawet wtedy są one wolniejsze i bardziej uciążliwe niż aplikacja.

Kilka dyskretnych przycisków zrobiłby cuda tutaj. Jak to jest, szybko zdasz sobie sprawę, że jesteś lepiej z aplikacji. To jest świetne, pozwalając dostosować ustawienia, zmieniać obrazy i przeglądać obszerną bibliotekę Meural - ale tylko wtedy, gdy może pozostać połączony.

Uporczywe problemy z połączeniem oznaczały, że zazwyczaj dowiadywałem się, że mój Canvas jest offline, gdy próbowałem się z nim połączyć, pozostawiając mnie bez możliwości połączenia się z nim. Próba naprawienia tego z poziomu aplikacji prowadzi cię z powrotem do ustawienia go od zera - nie dziękuję - pozostawiając niewiele opcji, ale czekać i mieć nadzieję, że znajdzie drogę z powrotem do sieci.

Cena: Zdjęcie jest warte tysiąc funtów

Prawdziwy stinger choć jest to, że dla wszystkich tych kwestii technicznych, wciąż nie dotarłem do sedna problemu Meural: że po spędzeniu najlepszą część grand kupując rzecz, nie będzie w stanie wyświetlić żadnej sztuki poza własne zdjęcia i kilka darmowych próbek, chyba że zapłacisz ponownie.

Ceny Meural Canvas II zaczynają się od £599/$399 za mniejszy rozmiar z plastikową ramą i sięgają aż do £829/$699 za większy model z drewnianą ramą. To o wiele więcej niż jakakolwiek inna cyfrowa ramka do zdjęć, którą recenzowaliśmy, choć trzeba przyznać, że posiada większy wyświetlacz i kilka unikalnych funkcji.

Ale poza tym, aby uzyskać jak najwięcej z Meural trzeba będzie również zapłacić 8,95 dolarów miesięcznej opłaty członkowskiej (lub 69,95 dolarów rocznie), który dostaje dostęp do biblioteki ponad 30.000 dzieł sztuki.

Nawet to nie wszystko, ponieważ niektóre dzieła sztuki nie są nawet zawarte w subskrypcji, co wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty, aby je pobrać.

To zrozumiałe, że sztuka nie powinna być darmowa - zwłaszcza, gdy jest to mieszanka starych klasyków i nowoczesnych dzieł, co oznacza, że płacąc pomagasz wspierać nowych artystów - ale z wysoką ceną z góry za ramę, miesięczną opłatą abonamentową i dodatkową opłatą za niektóre dzieła, trudno jest zobaczyć model Meural pracujący dla każdego, kto nie ma pieniędzy do spalenia.

Werdykt

Meural Canvas II wygląda dobrze i choć wyświetlacz ma pewne ograniczenia, to nadal jest to najlepsza opcja do wyświetlania własnych fotografii lub wieszania cyfrowych dzieł sztuki na ścianie.

Problem polega na tym, że pomiędzy wysoką ceną ramki a trwającym abonamentem będziesz musiał zapłacić dużo i ciągle płacić - co byłoby bardziej wybaczalne, gdyby nie problemy z Wi-Fi i podejrzane sterowanie gestami.

Jeśli możesz sobie pozwolić na taką cenę, to warto znieść frustracje związane z oprogramowaniem, ale dla większości z nas będzie to trudniejsze do uzasadnienia. Netgear być może będzie musiał wrócić do deski kreślarskiej.