Czym są zdecentralizowane giełdy kryptowalut? Poznaj zalety i wady

image

Kryptowaluty są często kojarzone z decentralizacją. Decentralizacja odnosi się do dystrybucji operacji i danych, przy jednoczesnym usunięciu z procesu jakichkolwiek osób trzecich. Dzięki temu użytkownik może bezpośrednio kontaktować się z innym użytkownikiem. Kryptowaluta opiera się na koncepcji decentralizacji, ale jest powszechnie sprzedawana na scentralizowanych giełdach kryptowalut. Jednak ostatnio wiele słyszy się o Zdecentralizowanych Giełdach (DEX) i Zdecentralizowanych Portfelach Kryptowalutowych, takich jak MetaMask. W tym artykule dowiemy się, jakie są zalety i wady zdecentralizowanych giełd i portfeli.

Przeczytaj także 7 najlepszych sprzętowych portfeli kryptowalutowych do przechowywania kryptowalut offline w Indiach

Scentralizowane i zdecentralizowane giełdy i portfele

Spis treści

 • Scentralizowane i zdecentralizowane giełdy i portfele
  • Co to są scentralizowane giełdy i portfele?
  • Czym są zdecentralizowane giełdy i portfele?
 • Zalety zdecentralizowanych giełd i portfeli
  • Solidna infrastruktura
  • Bezpieczeństwo portfela i konta
  • Prywatność i anonimowość
  • Brak ingerencji rządu
 • Wady zdecentralizowanych giełd i portfeli
  • Ograniczone opcje
  • Płynność jest trudna
  • Problemy z zaufaniem
  • Nieprzyjazny dla początkujących
 • Podsumowując

Zainteresowanie DEX wzrosło na przestrzeni lat i prawdopodobnie odegrają one kluczową rolę w przyszłości kryptowalut. Dlatego najlepiej jest dowiedzieć się kilku rzeczy na ich temat, jak różnią się od scentralizowanych giełd oraz jakie są wady i zalety zdecentralizowanych giełd i portfeli.

Podsumujmy, czym są giełdy scentralizowane i zdecentralizowane.

Czym są scentralizowane giełdy i portfele?

Giełdy scentralizowane działają podobnie jak banki. Stanowią one jeden podmiot, który przechowuje wszystkie dane, tożsamość i inne dane osobowe danej osoby, a także przetwarza transakcje. Są godne zaufania i stanowią dobry sposób dla nowych użytkowników na rozpoczęcie inwestowania w kryptowaluty i NFT, ponieważ umożliwiają kupowanie i sprzedawanie kryptowalut za pieniądze bezpośrednio przez zintegrowany portfel.

Mają one jednak również wady, takie jak przestoje serwera, problemy z konserwacją. Nie zapominając o błędach w zabezpieczeniach, takich jak luki i szanse na włamania, które mogą umożliwić dostęp do portfeli i historii transakcji, jak również. . Kwestie te są powodem do niepokoju, a niektórzy użytkownicy nie czują się komfortowo, dzieląc się tak dużą ilością informacji z samą aplikacją.

Czym są zdecentralizowane giełdy i portfele?

Zdecentralizowane giełdy, które są określane jako DEX, są czymś zupełnie przeciwnym. Rozmieszczają one cały proces w sieci i umożliwiają bezproblemowe korzystanie z systemu. Tutaj dane osobowe zazwyczaj nie są wymagane, ponieważ handel może odbywać się za pomocą kryptowalut, a nawet kart podarunkowych.

Portfele zdecentralizowane posiadają klucze prywatne, które są przekazywane użytkownikowi, a nie sam portfel. Dlatego tylko użytkownik może uzyskać do niego dostęp. Ze względu na rozproszony charakter portfela, zagrożenie bezpieczeństwa jest minimalne, a sam portfel działa jak warstwa routingu, która dopasowuje zlecenia handlowe na blockchainie.

Przeczytaj też: Domeny nie do zatrzymania: Jak kupić domeny NFT, jak to działa i inne cechy?

Zalety zdecentralizowanych giełd i portfeli

Solidna infrastruktura

DEX nie posiada centralnego serwera. Dane są rozprowadzane po szerokiej sieci, więc jeśli jeden system lub serwer ulegnie awarii, nie ma to wpływu na całą sieć. To w zasadzie eliminuje przestoje serwerów, a konserwacja jest możliwa bez wpływu na sieć.

Bezpieczeństwo portfela i konta

Ciągle słyszymy o przypadkach naruszenia danych, które często dotyczą banków i dużych korporacji. Skutkuje to często wyciekiem danych wielu ich klientów do sieci.

W przypadku zdecentralizowanej giełdy, nawet jeśli hakerowi uda się znaleźć lukę i złamać zabezpieczenia. Nie będzie w stanie uzyskać dostępu do cudzych kont ani zdobyć informacji o nich. Ponadto nie będzie w stanie uzyskać dostępu do klucza prywatnego czyjegoś portfela, co jest możliwe w przypadku giełdy scentralizowanej.

Prywatność i anonimowość

DEX i zdecentralizowane portfele pozwalają na utworzenie konta anonimowo. Nie musisz dostarczać żadnych dokumentów potwierdzających Twoją tożsamość i dane bankowe. Są to wrażliwe informacje, które ludzie niechętnie ujawniają i słusznie.

Dlatego jeśli prywatność i anonimowość są dla Ciebie ważne, DEX jest świetną opcją.

Powiązany artykuł | Najlepsze miejsca do anonimowego kupowania Bitcoinów bez KYC

Brak ingerencji rządu

Wszyscy wiemy, że kryptowaluty to trudny temat i wiele krajów wciąż ma problemy z ich zrozumieniem i przyjęciem. Niektóre z nich nawet całkowicie zakazały handlu nimi i ich posiadania.

Ponieważ nie musisz przedstawiać żadnego dowodu tożsamości, aby utworzyć konto DEX, możesz korzystać z tych giełd i portfeli bez ingerencji rządu ze względu na ich zdecentralizowaną i rozproszoną naturę.

Nie radzimy jednak robić niczego, co jest niezgodne z prawem.

Czytaj także | Ustawa o regulacji kryptowalut 2021 w Indiach: 5 punktów, które powinieneś wiedzieć

Wady zdecentralizowanych giełd i portfeli

Ograniczone opcje

Ze względu na to, że z natury gromadzą one mniej danych, nie można ich na razie używać do handlu kryptowalutami. Nie obsługują one również szeregu nowych i rozwijających się kryptowalut i tokenów, więc Twoje opcje będą ograniczone do Bitcoina, Ethereum i kilku innych dobrze znanych kryptowalut.

Giełdy scentralizowane obsługują szeroką gamę nowych monet i tokenów, jak również NFT, a nawet monety Metaverse. Niektóre z nich posiadają nawet platformy pozwalające na wybijanie własnych NFT.

Płynność jest trudna

Płynność oznacza łatwość zamiany aktywów lub, w naszym przypadku, kryptowalut na gotówkę bez wpływu na ich cenę rynkową. Ponieważ DEX nie prosi o podanie danych bankowych, nie możesz wymienić kryptowaluty na gotówkę i odwrotnie. Utrudnia to pracę użytkownikom, którzy chcą sprzedać swoją kryptowalutę za gotówkę i przelać ją na swoje konto.

Niektóre zdecentralizowane giełdy umożliwiają sprzedaż kryptowalut w zamian za karty upominkowe do różnych platform, a karty upominkowe można wykorzystać również do zakupu kryptowalut na tych giełdach.

Powiązany artykuł | Proste kroki do zamiany Bitcoina i innych kryptowalut na gotówkę

Obawy dotyczące zaufania

Ze względu na ich charakter zapewniający anonimowość, trudno jest zaufać giełdzie i zainwestować w nią swoje cenne kryptowaluty. Niektórzy ludzie już zgłosili oszustwa dokonane przez fałszywe giełdy zdecentralizowane, co powoduje brak zaufania do całego systemu.

Istnieją bardzo znane i wiarygodne giełdy, którym możesz zaufać i zainwestować w swoje kryptowaluty, takie jak Paxful. Ale nadal istnieją ograniczone opcje w przypadku wiarygodnych DEX i Portfeli.

Nieprzyjazne dla początkujących

Korzystanie z sieci zdecentralizowanej wymaga pewnej wcześniejszej wiedzy. Mimo, że krzywa uczenia się nie jest trudna, możliwość popełnienia błędów i utraty wszystkich swoich kryptowalut jest wysoka ze względu na wyżej omówione punkty.

Nie musisz być weteranem kryptowalut, ale powinieneś mieć pewne wcześniejsze wyobrażenie o portfelach, giełdach, kryptowalutach i decentralizacji. W przeciwieństwie do scentralizowanych kryptowalut, które zapewniają przewodnik i wiele FAQ, jak również odpowiedni personel wsparcia, który odpowie na Twoje pytania. Zdecentralizowane giełdy zazwyczaj polegają na wsparciu deweloperów i społeczności, aby rozwiązać Twoje problemy.

Podsumowując

Istnieją pozytywne strony dla tych, którzy preferują prywatność i nie wahają się przejść przez różne etapy i krzywe uczenia się. Dla ogółu społeczeństwa sugerujemy korzystanie z giełd scentralizowanych, takich jak CoinDCX, WaxirX, Coinbase itp. Mamy nadzieję, że teraz możesz lepiej rozróżnić i zrozumieć zalety i wady zdecentralizowanych giełd kryptowalutowych i portfeli.

Możesz również śledzić nas, aby uzyskać najnowsze informacje techniczne w Google News lub porady i wskazówki, recenzje smartfonów i gadżetów, dołącz do grupy GadgetsToUse Telegram lub subskrybuj kanał GadgetsToUse Youtube, aby uzyskać najnowsze recenzje .